Ehete hooldusjuhend

Hõbedast ehete hooldamine:

Ei soovita:
- ehteid kandes saunas, ujumas, dušši all käia, nõusid pesta jms. Ehetele mõjub kahjulikult ka mereveega kokku puutumine
- magamise ajal ehteid kanda
- treenimise ajal ehteid kanda. Metalli ja kivide pinnale mõjub kahjulikult kehasooladega kokku puutumine, lisaks võib muljumine (näiteks raskuste tõstmisel) ehte katki teha või kuju deformeerida.
- ehteid hoida ja säilitada niisketes tingimustes, näiteks vannitoas

Soovitan:
- Ehteid hoida ja säilitada eraldi karpides, kus igal ehtel on oma pesa. Erinevad metallid hoida eraldi. Erinevate asjade koos hoidmine võib lõppeda sellega, et ehete pinnad on kriimustatud ja ei näe enam värsked välja.
- Ehteid hoida ja säilitada otsesest päikesevalgusest ja liigsest niiskusest eemal. Parimad tingimused on pimedus ja kuivus. Niiskuses ja soojuses hõbe oksüdeerub ning päike võib erinevaid ehtekive pleegitada ning kahjustada pöördumatult nende värvust.
- Hoida ehted eemal parfüümidest ja erinevatest kosmeetikatoodetest. Kõige lihtsam on jätta meelde, et ehted tuleks endale külge panna kõige viimasena, siis kui meik on tehtud ja parfüüm pihustatud. Erinevad rasvad ja õlid kahjustavad nii metalli kui ka kivide pinda. Parfüümid kahjustavad pöördumatult mageveepärleid.
- Vältida tugevaid ja järske painutusi. Ehe on küll metallist, kuid selle painutamine võib deformeerida ehte kuju ning väiksemad metalliosad võivad ka küljest murduda. Kividega ehete puhul võib ehte deformeerumisel kivi pesast välja kukkuda. Mehhaanilistest kahjustustest (kriimud, täkked, muljumine) vabanemiseks tuleks pöörduda ehtekunstniku või juveliiri poole.
- Odavaid ehteid tuleks hoida juveelsetest eraldi, näiteks teises karbis või laekas.
- Väärismetallist ehted säilitavad endas kandja energeetikat ning neisse tuleks suhtuda austusega. Eriti tähelepanelik peaks olema päranduseks saadud ehetega ja selliste ehetega, mida keegi teine on juba kandnud.

Puhastamine:
Hõbe oksüdeerub (muutub tumedamaks) kokkupuutel naha soolade, merevee ja niiskusega. Selleks, et ehe saaks tagasi oma esialgse sära, tuleks metalli aeg-ajalt puhastada ja poleerida. NB! Kividega ehete puhastamiseks kõik meetodid ei sobi!

- Ehte pinda võib hõõruda puhta, pehme ja kuiva lapiga.
- Hõbedat saab puhastada spetsiaalse puhastusvedelikuga immutatud lapiga, mida on võimalik leida kaubandusest. Kindlasti tuleks valida vastava metalli puhastamiseks sobiv lapp. Eelnevalt immutatud lapp on funktsionaalne senikaua kuni seda ei pesta.
- Kaubandusest leiab erinevaid puhastusvahendeid nii pasta- kui ka vedelal kujul, kuid ettevaatlik peaks olema kividega ehete puhastamisel.
- Lihtsalt määrdunud ehet võib puhastada ka nõudepesuvahendi ja pehme harjaga, kuid see meetod ei puhasta oksüdeerunud ehet.
- Eelnevalt oksüdeeritud, ehk tumeda kihiga kaetud hõbeda puhastamisel võib keemia oksiidikihi eemaldada ja seega rikkuda kogu ehte esialgse välimuse.
- Looduslikele kividele ei sobi kokku puutumine õlide ning rasvadega. Olenevalt kivist võib ehe olla väga tundlik ka löökidele ja kukkumisele, kuna kivi võib puruneda.
- Peale kandmist võiks ehteid puhastada pehme niiske lapiga, et eemaldada parfüümi, rasva jms jääkained.